Rozwój fizyczny małego dziecka

Noworodek

W pierwszym miesiącu życia dziecka, najważniejsze potrzeby do rozwoju to spokojny sen, pokarm oraz poczucie bliskości zapewnione przez rodziców. Pierwszy miesiąc to czas poznawania się z dzieckiem i przywyczajanie do jego obecności w codziennym życiu. Bliskość rodziców zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz komfort, którego najbardziej potrzebuje.

Niemowlę

Okres niemowlęcy jest czasem, gdy dziecko rozpoznaje swoich rodziców i zaczyna kontaktować się z otoczeniem. Niemowlę reaguje na dźwięki, światło i pierwsze kolory. Jest to czas, gdy najlepszą zabawą rozwijającą dziecko, może być wspólne śpiewanie i kołysanie się do muzyki. Dziecko poznaje nowych członków rodziny i coraz częściej uśmiecha się, reagując na otoczenie.

Aktywność ruchowa

Gdy dziecko zaczyna się przemieszczać i pełzać lub raczkować jest to czas, gdy wskazana jest konsultacja z fizjoterapeutą. Doświadczony specjalista oceni rozwój ruchowy dziecka i pomoże dobrać prawidłowe aktywności dla dziecka. Ponadto kilkumiesięczne dzieci warto zabierać na basen. Dzieci bardzo do rze reagują na wodę i dużo przyjemności czerpią z pluskania się razem z rodzicem. Martwiąc się o bezpieczeństwo dziecka w wodzie warto używać pieluchy do pływania huggies. Zapewnią one ochronę dla dziecka i komfort. Po kąpieli w wodzie trzeba zadbać o dokładne osuszenie dziecka oraz pielęgnację jego skóry.

Pierwsze lata

Okres dzieciństwa uczy dzieci nawyków na całe życie. Dbanie o regularną aktywność fizyczną dziecka gwarantuje zdrowe nawyki na dalsze, dorosłe życie. W wielu szkołach oraz ośrodkach dostępne są zajęcia dodatkowe z wielu różnych dyscyplin, na które warto zabierać dzieci. Dzieci potrzebują przykładu, dlatego często naśladują swoich rodziców. Spędzanie z dzieckiem wspólnego czasu na świeżym powietrzu, gwarantuje umacnianie więzi oraz dbanie o zdrowie. Uczenie dziecka o korzyściach płynących z uprawiania sportu ma swoje efekty w późniejszych latach jego życia.

Szkoła

System edukacji zapewnia dzieciom obowiązkowe zajęcia ruchowe, lecz 2 lub 3 godziny w tygodniu to stanowczo za mało. Dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci w wieku szkolnym prowadzone są w grupach. Oznacza to, że dzieci dbając o swój rozwój ruchowy, jednocześnie spędzają czas z innymi dziećmi i uczą się współpracy. 

Dorosłość

Osoby dorosłe, które w dzieciństwie uprawiały sport, potrafią zapewnić sobie odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Dzięki temu pozostają w pełnym zdrowi, a ich organizm jest wydolny i ma bardzo dobrą kondycję. Regularna aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych w ciele.